W kwietniowej piekarni Amber, przepis na rogale chlebowe z ziemniakami, zaproponowane przez Gucia, a pochodzące ze strony Brooot. Rogale z tego przepisu mają wspaniały smak, chrupiącą skórkę i miękki miękisz. Z ciastem z tego przepisu doskonale się pracuje, jego przygotowanie należy rozłożyć w czasie. Dzień wcześniej wieczorem należy przygotować zaczyn, który sprawia, że rogale mają doskonały smak, i można je upiec bez dużej ilości drożdży. Puree ziemniaczane dodane do ciasta głównego sprawia, że miękisz jest bardzo miękki, a rogale dłużej zachowują świeżość.
250 g mąki pszennej
165 g wody
1 g drożdży
165 g wody
1 g drożdży
Aby przygotować ciasto wstępne, do miski wlać wodę, rozpuścić drożdże, dodać mąkę i zagnieść ciasto, miskę przykryć i pozostawić na noc do dojrzewania w temperaturze około 21° C.
całe ciasto wstępne
5 g drożdży
450 g mąki pszennej
150 g puree ziemniaczanego
215 g wody
50 g mleka
20 g masła
16 g soli
5 g drożdży
450 g mąki pszennej
150 g puree ziemniaczanego
215 g wody
50 g mleka
20 g masła
16 g soli
Do misy miksera włożyć ciasto wstępne i dodać wszystkie pozostałe składniki oprócz soli i masła, zacząć wyrabiać ciasto na 1 poziomie przez 7 minut, a następnie przez 2 minuty na 2 poziomie. Następnie dodać sól, masło i wyrabiać jeszcze 3 minuty. Przełożyć ciasto do wysmarowanego olejem pojemnika i zostawić do wyrośnięcia na około 4 godziny w temperaturze pokojowej, ciasto powinno urosnąć dwukrotnie. W czasie tego czasu rozciągnąć ciasto po pierwszych 30 minutach i następnie po pierwszej godzinie. Po wyrośnięciu przełożyć ciasto na omączony blat i dzielić ciasto na 12 równych porcji. Każdy kawałek uformować w kulkę i pozostawić pod przykryciem na 30 minut pod ściereczką. Następnie kawałki ciasta spłaszczyć i wałkować cienko na podłużne placki, zwijać w rogala. Rogale układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i pozostawić do wyrośnięcia na około 45 min. Po czasie wyrastania zwilżyć rogale wodą, posypać ulubionymi dodatkami: sezamem, makiem, kminkiem lub grubą solą. Rogale piec w naparowanym piekarniku rozgrzanym do temperatury 230° C przez około 25 minut. Rogale studzić na kratce.
Rogale chlebowe z ziemniakami na blogach:
Tak, rogale przepyszne i pięknie się pracowało z ciastem. Twoje bardzo urodziwe. Dziękuję za kwietniowy czas w Piekarni.
OdpowiedzUsuńPięknie upieczone rogale i zgadzam się, że masełko jest do nich, idealnym dodatkiem. Do kolejnego wspólnego pieczenia.
OdpowiedzUsuńCudne! Nam też bardzo smakowały i nie dało się sprawdzić ich świeżości następnego dnia Dzisiaj nastawiam kolejną porcję. Do następnego razu !
OdpowiedzUsuńAle mi się te rogale podobają. Już się nie mogę doczekać weekendu, kiedy je upiekę. :)
OdpowiedzUsuńPiękne grubaski, zgrabniutkie i apetyczne. Miło było razem piec takie cuda. Pozdrawiam i do kolejnej Piekarni :)
OdpowiedzUsuń