codzienność

poniedziałek, 15 czerwca 2026

chleb francuski na zakwasie i na drożdżach

Przepyszny chleb, znany jako bułka paryska rządzi w czerwcowej piekarni Amber. Chleb francuski na zakwasie i na drożdżach z przepisu Simplicity and a starter z uwagami Gucia, to pszenny wypiek o kształcie zbliżonym do grubego bochenka, ma wyjątkowo mięsisty i puszysty środek oraz chrupiącą i delikatną skórką. Z przepisu wychodzą dwa doskonałe bochenki. 

200 g zakwasu
30 ml mleka
400 g wody
50 g oliwy
25 g cukru
800 g mąki pszennej
10 g suchych drożdży
18 g soli

 
Do misy miksera wlać mleko oraz ciepłą wodę, dodać zakwas, oliwę, cukier i całość dobrze wymieszać, aż powstanie mleczny płyn. Następnie dodać mąkę, drożdże oraz sól i mieszać całość na niskich obrotach miksera przez 3 minuty, aż składniki się całkowicie połączą. Zwiększyć obroty i kontynuować wyrabianie przez około 15 minut, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek miski i będzie gładkie. Ciasto wyłożyć na blat roboczy, podzielić je na dwie równe części i przełożyć do dwóch lekko natłuszczonych misek. Przykryć folią i odstawić do wyrastania, aż podwoją swoją objętość, na około 60 minut. Gdy ciasto wyrośnie, przełożyć je na blat, rozwałkować każdy kawałek na duży prostokąt, następnie zaczynając od najdłuższego boku, zwinąć ciasto w rulon, końce zawinąć i zlepić brzeg. Bochenki ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, łączeniami do dołu. Ostrym nożem naciąć każdy bochenek 5 razy, przykryć folią spożywczą i pozostawić do wyrośnięcia. 
 
1 jajko

Wyrośnięte bochenki posmarować roztrzepanym jakiem. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 190° C i piec przez około 25 minut, aż wierzch nabierze złocistego koloru. Chleb studzić na kratce.
 

Chleb francuski na zakwasie i na drożdżach na blogach:

 

 

 


3 komentarze:

  1. Pysznie upieczone bochenki. Takie lekkie i delikatne. Dziękuję za czerwcowy czas w Piekarni.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo udany wypiek, puszysty i przyjemny w pracy. Fajnie było znów stanąć wspólnie przy piekarniku 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniale upieczone i pewnie pozostało już tylko smakowe wspomnienie. Do kolejnego wypiekania.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect