codzienność

niedziela, 1 listopada 2020

rury poznańskie

– Cukiernie się tym nie zajmują. Tradycja tych wypieków pochodzi ze wsi. Znają i pamiętają je ze swoich młodych lat nawet najstarsi poznaniacy. Wypieki te dostać było można przy okazji parafialnych odpustów, Bożego Ciała i Zielonych Świątek.
Zbigniew Piskorski

– Pamiętam rury ze swojego dzieciństwa, jak rodzice kupowali nam je na cmentarzu. Wtedy to były gładkie ciastka, niczym nie posypane. Tradycja przetrwała, bo poznaniacy wciąż kupują je swoim dzieciom, a przy okazji... sami się zajadają, bo przypomina im to dzieciństwo.
Julita Matera

Rury według źródła, to tradycyjny, regionalny wypiek kuchni poznańskiej. Rury poznańskie, mają kształt zrolowanego kwadratu o ząbkowanych krawędziach i najczęściej wypieka się z ciasta piernikowego na miodzie, czasami z dodatkami lub różnokolorowym lukrem. Zgodnie z tradycją sprzedawane są w oktawie Bożego Ciała lub przed cmentarzami na Wszystkich Świętych. Handel rurami jest często domeną okazjonalnych, niekoncesjonowanych sprzedawców, doraźnie trudniących się tą działalnością. Nie jest znana dokładna historia tego wypieku. Wiadomo, że istniały już w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak w tamtym czasie były nazywane trąbami. 

300 g mąki pszennej
80 ml wody
30 g cukru
10 g cukru z wanilią
100 g miodu
10 g amoniaku
szczypta soli
1 żółtko

W rondelku rozpuścić miód, dodać cukry i całość skarmelizować, a następnie ostudzić. W misce w wodzie rozpuścić amoniak, dodać mąkę, sól i zagnieść ciasto. Do ciasta dodać mieszaninę cukru z miodem i zagnieść, ciasto zawinąć w folię i odłożyć na 30 minut. Po tym czasie na posypanym mąką blacie ciasto cienko rozwałkować i a następnie pokroić na kwadraty o boku 10 centymetrów. Ciastka układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wierzch posmarować rozbełtanym żółtkiem. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec ciastka około 10 minut. Gorące ciastka układać na wałku lub butelce, aby nadać im kształt dachówki.

6 komentarzy:

  1. Nawet nie wiedziałam ,że są takie ciasteczka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aluś, fajnie, że zajrzałaś do mnie w takim razie, bo teraz już wiesz :)
      Buziaki!

      Usuń
    2. i nawet je sobie upiekę , tylko amoniak kupię :) bo wyszedł :)

      Usuń
  2. Rury poznańskie wyglądają świetnie!
    Częstuję się.
    Ale gdzie cynamonowe bułki???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Amber, rury polecam. A bułeczki bardzo żałuję, że tym razem nie brałam udziału, nadrobię koniecznie :)

      Usuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect