codzienność

poniedziałek, 15 lipca 2019

chleb z garnka na poolish


W lipcowej piekarni Amber chleb z garnka na poolish według przepisu z bloga Homebaking. To lekki i bardzo smaczny pszenny chleb z chrupiącą skórką, który pasuje do wszystkich dodatków.

50 g mąki pszennej
50 g wody
1 g drożdży

 
W przeddzień włożyć wszystkie składniki na poolish do małej miski i dobrze wymieszać, zostawić na noc w chłodnym miejscu.

70 g mąki pszennej
70 g wody
5 g zakwasu pszennego

 
Umieść wszystkie składniki na zakwas pszenny w innej małej miseczce, dobrze wymieszać, zostawić na noc w temperaturze pokojowej.


cały zakwas
cały poolish
175 g wody
200 g mąki pszennej
50 g mąki pszennej pełnoziarnistej
9 g soli

 
Następnego dnia dodać 75 g wody do poolish i wymieszać łopatką. Dodać pozostałą wodę do zakwasu pszennego i również wymieszać. Umieść oba rozpuszczone ciasta razem z pozostałymi składnikami końcowego ciasta z wyjątkiem soli w misce robota kuchennego i zagniatać przez 4 minuty na najniższym poziomie. Miskę przykryć i odstawić ciasto na 20 minut. Po tym czasie dodać sól do ciasta i wyrabiać z najniższą prędkością przez około 20 minut, aż ciasto zacznie odchodzić od miski. Przykryć ciasto i odstawić na 75 minut, a następnie rozciągnąć i złożyć. Przykryć ponownie i pozwolić mu odpocząć przez kolejne 150 minut. Umieścić ciasto na posypanej mąką powierzchni roboczej i uformować bochenek, umieść w koszu fermentacyjnym, pozwolić mu wyrastać w temperaturze pokojowej przez 60 minut. Do zimnego piekarnika wstawić garnek żeliwny wraz z pokrywką i nagrzać piekarnik do 250º C, po kilkunastu minutach ogrzewania garnka przełożyć do niego wyrośnięty bochenek i przykryć gorącą pokrywką, piec chleb przez 25 minut. Zmniejszyć temperaturę piekarnika do 230º C i piec chleb przez 20 minut, następnie zdjąć pokrywkę i dopiekać go jeszcze w niższej temperaturze przez około 7 minut. Po upieczeniu wyciągnąć chleb z garnka i studzić na metalowej kratce. 
 
 

8 komentarzy:

 1. Idealny!
  Taki bochen na rodzinny weekend. Bardzo mi się Twój chleb podoba.
  Dziękuję za wspólne lipcowe wypiekanie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki piękny i jakie ma cudne dziury:-) Dziękuję za wspólne wypiekanie:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale cudo, ma tak chrupiącą skórkę że wpraszam się na śniadanei. Miło było znowu razem wypiekać. Miłych wakacji :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kamila-pięknie Ci się udał chleb. Dzięki za wspólne wypiekanie, pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Apetyczny bochenek. Dziękuję za wspólny czas :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O matko , tzn . Kamilko jakie piękny ten chleb

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękny bochen a w kromeczkach widzę moje ulubione większe oka :-) Gratuluje udanego wypieku i do kolejnego spotkania przy wspólnym pieczeniu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect