codzienność

sobota, 10 listopada 2018

rogale półfrancuskie z białym makiem i bakaliami


Dawno, dawno temu...
Pewien poznański piekarz ujrzał we śnie Świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez zwierzę podkowę i zainspirowany jej kształtem postanowił upiec ciasto. Według legendy, tak powstał pierwszy rogal świętomarciński. 

11 Listopada na dzień Świętego Marcina rogale, z delikatnie listkującego się ciasta, z nadzieniem z białego maku, orzechów, biszkoptów, ciastek migdałowych rozpływają się w ustach. Rogale półfrancuskie z białym makiem i bakaliami obowiązkowe na stole w Wielkopolsce na dzień Świętego Marcina. 


300 g białego maku
500 ml mleka
150 g cukru
150 g biszkoptów
150 g ciastek migdałowych
50 g masła
50 g orzechów włoskich
50 g rodzynek
50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej 
2 jajka
1/2 łyżeczki ekstraktu migdałowego
 
Mleko zagotować, wsypać mak i chwilę gotować, odstawić na około 180 minut. Mak dobrze odsączyć na sicie wyłożonym gazą. Mak razem z cukrem zmielić dwukrotnie w maszynce. Do masy makowej dodać zmielone biszkopty, ciasteczka migdałowe, posiekane drobno orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową, ekstrakt oraz jajka, miękkie masło i masę marcepanową, wszystko razem dobrze wymieszać. Masę dobrze schłodzić.


500 g mąki pszennej 
60 g cukru
460 g masła
200 ml mleka
2 jajka
30 g drożdży
1/4 łyżeczki soli

Do ciepłego mleka dodać drożdże i cukier, odstawić na 10 minut. Dodać jajka, mąkę, 60 g miękkiego masła oraz sól i wyrabiać, aż ciasto będzie sprężyste. Przykryć miskę ściereczką i odstawić je do wyrośnięcia na około 60 minut, aż ciasto podwoić swoją objętość. Ciasto przełożyć na posypany mąka blat i rozwałkować na prostokąt, w taki sposób, aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Pozostałe masło rozłożyć równomiernie na 2/3 powierzchni ciasta, a następnie złożyć 1/3 ciasta bez masła, a następnie złożyć dolną cześć tak aby przykryła to złożenia. Dobrze skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć tak jak poprzednio i schłodzić na blasze przez godzinę. Powtórzyć proces 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez godzinę. Po zakończeniu procesu, ciasto dobrze zawinąć i włożyć do lodówki na co najmniej 5 godzin. Wyjąć z lodówki na około 20 minut przed planowanym robieniem. 


1 jajko 
20 ml mleka
150 g cukru pudru 
sok z 1/2 cytryny
40 g migdałów
 
Ciasto wywałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65 x 34 centymetry i przeciąć wzdłuż długiego boku na 2 części. Każdy powstały w ten sposób pasek pokroić na 12 trójkątów. Rozsmarować nadzienie zostawiając mały margines na wszystkich bokach trójkąta, zwijać w rogaliki zaczynając od podstawy. Ułożyć na wyłożonej pergaminem blasze, przykryć i zostawić do wyrośnięcia aż podwoja objętość, na około jedną godzinę. Rozgrzać piekarnik do 180º C, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem rozbełtanym z mlekiem i piec około 20 minut aż się ładnie zezłocą. Wyjąć na drucianą siateczkę i jeszcze cieple polać lukrem, zrobionym z cukru pudru i soku z cytryny. Posypać posiekanymi migdałami.



6 komentarzy:

  1. Rogale, najlepsze na świecie , a u ciebie Kamilka pierwszy sort z najlepszych składników , przepięknie zwinięte , na rumiano upieczone i jeszcze ślicznie polukrowane, perfekcyjne w każdym detalu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aluś, dziękuję Kochana! Miłego świętowania! Buziaki

      Usuń
  2. rogale uwielbiam, choć jestem leniwa i jednak kupuję. Ale może się skuszę na domowe? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lena, koniecznie, jak raz upieczesz to już zawsze :)

      Usuń
  3. Zapisuję sobie. Dziękuję bardzo 😀

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect