W marcowej piekarni Amber gości wyśmienite pieczywo, typowe dla Apulii. Sporządzane jest z prostego
ciasta na bazie mąki pszennej, mąki z semoliny i gotowanych ziemniaków, dzięki którym jest
niesamowicie miękkie i puszyste. Focaccia barese z przepisu ze strony Tavolartegusto, pieczona z pomidorkami koktajlowymi i czarnymi oliwkami, pachnąca oregano i oliwą, jest
prawdziwym włoskim przysmakiem.
300 g mąki pszennej
200 g semoliny
300 g wody
150 g ziemniaków
15 g soli
2 łyżki oliwy
3 g suchych drożdży
500 g pomidorków koktajlowych
20 czarnych oliwek
oliwa
sól
suszone oregano
200 g semoliny
300 g wody
150 g ziemniaków
15 g soli
2 łyżki oliwy
3 g suchych drożdży
500 g pomidorków koktajlowych
20 czarnych oliwek
oliwa
sól
suszone oregano
Ugotowane ziemianki rozgnieść dokładnie na puree, pozostawić do ostygnięcia. W misce wymieszać mąki, dodać zimną wodę, puree ziemniaczane i drożdże i wyrabiać całość około 10 minut ręcznie lub za pomocą miksera. Kiedy ciasto stanie się gładkie i przestanie kleić się do misy, cały czas wyrabiając dodawać stopniowo oliwę, a na końcu dodać sól. Gotowe ciasto wyłożyć na posypany mąką blat, złożyć ciasto na trzy w obie strony, a następnie obracając i lekko napinając uformuj kulę. Przełożyć do wysmarowanej oliwą miski, przykryć folią spożywczą i zostawić do wyrośnięcia w temperaturze do 28° C, aż ciasto potroi swoją objętość. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na wysmarowanym oliwą blat i uformować pożądany kształt, następnie przełożyć ciasto na wysmarowaną oliwą blachę i pozwolić ciastu podrosnąć przez 30 minut w temperaturze 26° C. W tym czasie pomidorki przekroić wzdłuż na pół, przełożyć do miseczki, doprawić solą, oliwą i oregano. Na podrośniętym cieście poukładać pomidorki na przemian z oliwkami lekko je dociskając, sos z pomidorków, pozostały w miseczce, rozprowadź również na powierzchni focacci. Całość skrop oliwą, posypać szczyptą oregano i soli. Całość pozostawić do całkowitego wyrośnięcia na około 90 minut, aż focaccia podwoi swoją objętość. Focaccię piec w piekarniku nagrzanym do 200° C, przez około 20 minut, aż się ładnie zezłoci.
Focaccia barese na blogach:
Akacjowy blog
Kuchnia Gucia
Kuchennymi drzwiami
Focaccia jak w Bari. Dziękuję za marcowe spotkanie w Piekarni.
OdpowiedzUsuńWspaniale się prezentuje :) Bardzo apetyczna :) Pozdrawiam serdecznie M
OdpowiedzUsuńSmakowicie wygląda Twoja focaccia i rzeczywiście z czarnymi oliwkami bardzo jej do twarzy. Do kolejnego spotkania :)
OdpowiedzUsuń