poniedziałek, 12 czerwca 2017

chleb jak z Altamury


W czerwcowej piekarni Amber za sprawą Eli występuje wyjątkowy chleb. Chleb jak z Altamury, jest ciekawym piekarniczym doświadczeniem, bo pieczony jest na zakwasie z semoliny. Altamura to miejscowość w Apulli, południowy region Włoch, która zasłynęła chlebem o niepowtarzalnym smaku oraz zapachu. Chleb został zarejestrowany w Unii Europejskiej jako pierwszy produkt piekarniczy z certyfikatem, który chroni nazwę tego wypieku i określa pochodzenie surowców i warunki jakie musi spełniać chleb, aby mógł nosić tę zastrzeżoną nazwę. Przepis na chleb pochodzi z książki Daniela Leadera „Local Breads” i składa się tylko z semoliny, zakwasu z semoliny, wody i soli, można go różnie formować. Chleb ma chrupiącą skórkę, miękkie, delikatne, złociste wnętrze i jest bardzo, bardzo smaczny. 


Pierwszy dzień:
57 g wody
70 g semoliny
28 g jogurtu


Składniki wymieszać dokładnie, przykryć i zostawić w ciepłym miejscu na 24 godziny.

Drugi dzień:
57 g wody
70 g semoliny


Do zakwasu dodać wodę wymieszać, potem semolinę i wymieszać bardzo dokładnie. Zostawić w ciepłym miejscu na 24 godziny.

Trzeci dzień:
57 g wody
70 g semoliny


Na tym etapie można już zaobserwować pewne zmiany, zakwas może leciutko się podnosić i bąbelkować. Ale może być i tak, że nic się nie dzieje. Dodać wodę wymieszać, potem semolinę i wymieszać bardzo dokładnie. Zostawić w ciepłym miejscu na 24 godziny.

Pozostałe dni:

Czwartego dnia zakwas może już być gotowy, ale równie dobrze może dojrzewać nawet 10 dni. Dojrzały zakwas wyraźnie powiększa objętość, nawet dwukrotnie, w jego wnętrzu i na powierzchni pojawiają się liczne pęcherzyki powietrza, ma kwaśny zapach. Jeśli zakwas nie wykazuje tych cech, powtarzamy czynności z dnia trzeciego. Aby go lepiej rozruszać, można dodać cieplejszej wody i dopilnować, aby cały czas był w ciepłym i zacisznym miejscu, bez przeciągów.


200 g zakwasu z semoliny
350 g wody
500 g semoliny 
15 g soli 

W misce wymieszać zakwas z wodą, następnie dodać mąkę i sól. Wyrabiać ciasto robotem na średnich obrotach, aż stanie się gładkie i elastyczne. Przełożyć do miski posmarowanej oliwą, przykryć i zostawić do wstępnej fermentacji, aż ciasto podwoi swoją objętość, co może zająć nawet 4 godziny. Po tym czasie uformować bochenek, włożyć do koszyczka i zostawić do wyrośnięcia na około 2 godziny. Rozgrzać piekarnika do temperatury 200° C, chleb włożyć do piekarnika i piec przez około 50 minut, aż będzie rumiany. Chleb kroić po ostudzeniu. 


6 komentarzy:

 1. Pysznie upieczony!
  Jest pyszny, mięciutki i długo świeży.
  Dziękuję Kamila.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak pięknie wyrośl , nie taki plaskacz jak u mnie
  Oj tak pyszny to chleb

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcie zakwasu cudne i chleb pięknie wyrośnięty.
  Dziękuję za wspólny czas. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie upieczony, dziękuję za czerwcowe wspólne wypiekanie

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo żałuję, że nie piekłam z przyczyn czysto fizycznych, ale zaraz po powrocie nastawiam zakwas na niego:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kusisz. Mam ochotę na zakwasowy chleb 🍞

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect