codzienność

niedziela, 2 lutego 2020

pączki staropolskie


Najstosowniejszym, a zarazem sięgającym do starych polskich tradycji, jest poczęstunek słodkimi specjałami, jakimi są pączki i faworki. Utarł się kiedyś niesłuszny zwyczaj, że przysmaki te były podawane jedynie w okresie karnawału. Ostatnie lata przekonały nas, że dobre pączki i faworki, od najprostszych i najtańszych aż do bardzo pracochłonnych i wystawnych, można z powodzeniem podawać przez cały rok. Rzecz polega jedynie na tym, aby były smaczne i podane stosownie do okoliczności i pory roku.
Jan Czernikowski
Faworki i pączki

Pączki staropolskie, z szafranem o rumowym aromacie, nadziane powidłami, przygotowane na podstawie przepisu Jan Czernikowski z książki "Faworki i pączki" są zdecydowanie dobre nie tylko na okres karnawału.

600 g mąki pszennej
70 g cukru
10 g cukru z wanilią
50 g miodu
75 g masła
3 żółtka
250 ml mleka
50 g drożdży
50 ml rumu
30 ml wódki
szczypta szafranu
szczypta soli
olej do smażenia

W miseczce zalać szafran wódką, odstawić na 30 minut. W misce zaparzyć pół szklanki mąki połową szklanką gorącego mleka, przetrzeć przez sito. Do miski wlać ciepłe mleko, dodać rozkruszone drożdże, wsypać odrobinę cukru i pozostawić do wyrośnięcia. W misce utrzeć żółtka z cukrami i miodem, dodać rozczyn, mąkę, sól, rum, przecedzony roztwór szafranu, roztopione masło i wszystko razem dobrze wyrobić. Ciasto pozostawić w misce do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na grubość dwóch centymetrów i wykrawać szklanką krążki, na środku którego ułożyć łyżeczkę nadzienia, skleić brzegi ciasta i uformować okrągły kształt. Pączki układać na wysypanym mąką blacie i pozostawić do wyrośnięcia na około godzinę. Po wyrośnięciu smażyć pączki w rozgrzanym oleju po kilka minut z każdej strony. Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia.

210 g cukru pudru
125 ml wody 

Cukier puder utrzeć do białości i gładkości z gorącą wodą, a następnie maczać pączki w lukrze.

2 komentarze:

  1. o mateczko jakie cudne pąki, wnętrze pewnie żółciutkie przez ten szafran

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyglądają niezwykle dostojnie, jak na staropolskie przystało!
    Zjadłabym z rozkoszą...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect