codzienność

poniedziałek, 26 marca 2018

pasztet cielęcy po rzymsku


Pasztet, to obowiązkowy element świątecznego stołu, klasyczny pasztet mięsny z galaretką z czarnego bzu, pasztet z królika ze śliwką, z kandyzowanymi wiśniami, z winem i żurawiną czy też z gęsi, kaczki lub daniela, wybór należy do Was. Tym razem u mnie pasztet rzymski z przepisu Marleny de Blasi, z jej książki o wspaniałych potrawach, aromatach i klimatycznych miejscach, "Smaki Południowej Italii". Pasztet cielęcy po rzymsku, bardzo soczysty i wilgotny, o wspaniałych aromatach czosnku i ziół. Pasztet przygotowuje się z surowej cielęciny, filetu z kurczaka, szynki dojrzewającej oraz świeżej włoskiej kiełbasy, z dodatkiem ziemniaków rozgniecionych z oliwą. Rodzynki moczone w ciepłym winie nadają pasztetowi słodyczy, a zielone pistacje i szynka dojrzewająca z wierzchu wspaniale wyglądają.


900 g cielęciny
500 g filetu z kurczaka
170 g szynki dojrzewającej
225 g świeżej włoskiej kiełbasy
2 ziemniaki
160 g sera Pecorino
6 jajek
4 ząbki czosnku
2 pęczki natki pietruszki
1 pęczek oregano
150 g rodzynek
100 g pistacji
50 ml wytrawnego białego wina
50 g
koniaku
 1 łyżka oliwy
sól
pieprz


W garnuszku podgrzać wino, dodać rodzynki i odstawiać. Do miseczki włożyć pistacje, zalać koniakiem i odstawić. Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, odcedzić, a następnie rozgnieść z oliwą. Maszynką do mięsa zmielić cielęcinę, filet z kurczaka, kiełbasę oraz szynkę dojrzewającą. Do zmielonej masy dodać jajka, posiekany czosnek i zioła, starty na tarce ser, ziemniaki, namoczone bakalie. Całość przyprawić do smaku solą, pieprzem i dobrze wymieszać, aż powstanie jednolita masa. 
 

100 g szynki dojrzewającej

Na spodzie i bokach garnka żeliwnego ułożyć szynkę dojrzewającą. Do tak przygotowanego garnka wyłożyć masę, a na wierzchu założyć wystające plasterki szynki. Garnek żeliwny wstawić do dużego rondla, do 1/3 wysokości rondla wlać gorącą wodę, rondel przykryć pokrywką. Garnek wstawić do piekarnika nagrzanego do 190° C, i piec całość 75 minut. Wyjąć rondel z piekarnika, zdjąć pokrywkę i pokryć wierzch pasztetu kilkoma warstwami folii aluminiowej, całość dobrze obciążyć i pasztet zostawić do całkowitego wystygnięcia. Po tym czasie usunąć obciążenie i folię aluminiową, a następnie garnek żeliwny owinąć szczelnie folią spożywczą i odstawić na całą noc do schłodzenia.

1 komentarz:

  1. Doskonały!
    To będzie hit wielkanocnego stołu u Ciebie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.