codzienność

poniedziałek, 13 maja 2024

chrupiące bułeczki z masłem i solą


W majowy czas piekarnia Amber piecze przepyszne chrupiące bułeczki z masłem i solą. Bułeczki upieczone na podstawie przepisu z bloga Natasha’s Baking, to wypiek z miękkiego ciasta, które można cienko rozwałkować, wypełnić kawałkiem masła, zawinąć i posypać solą. Te bułeczki piecze się na parze, dzięki temu uzyskuje się aromatyczną bułkę o chrupiącej powierzchni zewnętrznej i delikatnym wnętrzu. Bułki doskonale smakują ze słodkimi oraz wytrawnymi dodatkami.


200 g mąki chlebowej
50 g mąki tortowej
17 g mleka w proszku
155 g wody
5 g soli
20 g cukru
3 g suchych drożdży
10 g masła

Wszystkie składniki na ciasto umieść w misie miksera i miksować całość przez 5 minut na małych obrotach. Zwiększyć prędkość do średniej i kontynuować miksowanie przez kolejne 5 minut. Ciasto musi stać się elastyczne i dobrze się połączyć. Pozostawić ciasto do wyrośnięcia na godzinę w temperaturze pokojowej. Po tym czasie ciasto podzielić na 7 równych części. Zaokrąglić każdy kawałek ciasta w kulkę i pozwolić mu odpocząć 15 minut pod przykryciem. Każdą kulkę ciasta zwinąć w kształt kropli, przykryć i ponownie odstawić na 15 minut. Rozpocząć zwijanie każdego kawałka ciasta, trzymać górną część uniesioną w powietrzu i zacząć zwijać dolną część wzdłuż, tak długo, jak to możliwe. Następnie przytrzymać dolną część, unieś ją w powietrze i zwinąć górną część tak cienko i długo, jak to możliwe, tworząc długie trójkąty. Długość trójkątów ciasta powinna wynosić około 50 centymetrów.


70 g masła
płatki soli

Masło podzielić na równe kostki. Na szerszą część trójkąta ciasta ułożyć masła i zwinąć ciasto tworząc bułkę w kształcie rogalika. Powtórzyć ten proces z pozostałymi kawałkami ciasta. Roladki ciasta ułóż blasze wyłożonej pergaminem. Pozostawić bułki do wyrośnięcia na około 40 minut w temperaturze pokojowej, aż będą puszyste i większe. Bułki obficie spryskać dwukrotnie wodą, a następnie posypać z wierzchu płatkami soli. Rozgrzać piekarnik do 260° C i piec bułeczki przez około 14 minut, aż uzyskają złoty kolor.


Chrupiące bułeczki z masłem i solą na blogach:

czwartek, 9 maja 2024

ciasto drożdżowe z kruszonką i owocami


Ciasto drożdżowe z kruszonką i owocami
Wychowałem się na cieście drożdżowym i do dzisiaj mam do niego ogromną słabość. 
Piekę je w domu, pieczemy je w restauracji na nasz staff meal przed wieczornym serwisem. 
Takie ciasto musi być wilgotne, pachnące masłem, z dużą ilością kruszonki. 
Znowu, to klasyka - ale właśnie ona smakuje najlepiej.
Przemysław Klima
Fun dining
prosto i genialnie

200 g mąki pszennej
100 g masła
100 g cukru
5 g soli w płatkach Maldon

Przygotuj kruszonkę. Wszystkie składniki przesyp do miski i dokładnie wymieszaj, aż powstaną wyraźne okruszki. Odstaw do lodówki do momentu użycia.

550 g mąki pszennej
500 g jagód
220 g mleka
100 g masła
35 g mleka w proszku
25 g drożdży
25 g cukru
10 g soli kłodawskiej niejodowanej
2 jajka
 
Mąkę i cukier przesyp do dzierży miksera planetarnego z końcówką do wyrabiania ciasta. Masło pokrój w kostkę, posyp solą i odstaw do zmięknięcia w temperaturze pokojowej. Mleko podgrzej do 30° C, dodaj do niego pokruszone drożdże, delikatnie wymieszaj i odstaw na 15 minut. Włącz mikser planetarny i ustaw na wolne obroty. Do mąki dodawaj partiami jajka oraz mleko z drożdżami, cały czas mieszając składniki. Gdy składniki się połączą i utworzą jednolitą masę, zwiększ obroty i partiami dodawaj masło. Ciasto wyrabiaj, aż będzie jednolite, gładkie i zacznie odchodzić od ścianek dzieży. Wyrobione ciasto przełóż do pojemnika wysmarowanego masłem lub olejem, przykryj bawełnianą ściereczką lub folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia na 45 minut (powinno podwoić swoją objętość). Wyrośnięte ciasto umieść na blacie, przegnieć i przełóż na blachę wyłożoną pergaminem i rozprowadź równomiernie na całej powierzchni. Odstaw na kolejne 30 minut do ponownego wyrośnięcia. Kiedy ciasto ponownie podwoi swoją objętość, posyp kruszonką i jagodami, a następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do 190° C. Piecz około 45 minut, aż ciasto się zarumieni. Najlepiej smakuje jeszcze lekko ciepłe, na przykład z odrobiną kwaśnej śmietany albo prosto z blachy, jedzone rękami.

wtorek, 30 kwietnia 2024

ciasto kokosowo – jogurtowe z truskawkami


Ciasto kokosowo – jogurtowe z truskawkami, jest przepyszne, wilgotne i ma lekko kokosowy smak. To proste do wykonania ciasto z bogatej kolekcji Moich Wypieków, to wspaniałe połączenie ucieranego ciasta na oleju z dodatkiem jogurtu z kokosem i truskawkami.

2 jajka
160 ml oleju
280 g jogurtu kokosowego
160 g cukru
10 g cukru z wanilią
80 g wiórków kokosowych
1 łyżeczka proszku do pieczenia
260 g mąki pszennej
szczypta soli
400 g truskawek
30 g płatków kokosowych
cukier puder

W misce utrzeć jajka z cukrami i solą na puszystą masę, dodać olej i całość zmiksować. Do masy dodać jogurt oraz mąkę, proszek do pieczenia, wiórki i zmiksować do połączenia się składników. Masę przelać do mniejszej blachy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu poukładać pokrojone na kawałki truskawki, posypać płatkami kokosowymi. Formę wstawić do piekarnika nagrzanego do 170° C na około 50 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy. Ciasto podawać posypane cukrem pudrem.

środa, 24 kwietnia 2024

kłos z czosnkiem niedźwiedzim i parmezanem


Kłos z czosnkiem niedźwiedzim i parmezanem, inspirowany jest pain d’epi bread, czyli pszennym chlebkiem przypominający wyglądem kłos pszenicy. Drożdżowy kłos nadziany jest pesto z czosnkiem niedźwiedzim i przed pieczeniem posypany jest parmezanem, dzięki temu zaraz po upieczeniu ma bardzo chrupiącą skórkę i wilgotne pyszne wnętrze.

650 g mąki pszennej
9 g suchych drożdży
300 ml mleka⁠
90 g masła⁠
1 łyżka cukru⁠
1 jajko⁠ ⁠
szczypta soli⁠

Do miski wlać letnie mleko, dodać drożdże oraz cukier, wymieszać, odstawić na kilka minut. Następnie dodać pozostałe składniki i zagnieść gładkie ciasto. Ciasto uformować w kulę i włożyć do miski wysmarowanej tłuszczem, przykryć i odstawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 60 minut.⁠ ⁠


4 łyżki pesto⁠ z czosnku niedźwiedziego
30 g parmezanu⁠ ⁠ ⁠

Ciasto podzielić na dwie części. Porcję ciasta rozwałkować na posypany mąką blacie na prostokąt, na nim rozsmarować połowę ilości pesto, zostawiając kilka centymetrów wolnego miejsca z każdej strony. Ciasto zwinąć jak roladę. Roladę ułożyć na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia, następnie za pomocą nożyczek wykonać nacięcia wzdłuż ciasta uważając, aby nie przeciąć go do końca. Pocięte kawałki układać raz na prawą, a raz na lewą stronę, aż do końca rolady. Kłos przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 30 minut. Z drugim kawałkiem postąpić w ten sam sposób. Kłosy przed pieczeniem posypać startym parmezanem. Blachę wstawić do piekarnika nagrzanego do 180º C i piec go na złoto, przez około 40 minut.

czwartek, 18 kwietnia 2024

czekoladowe ciasto


Czekoladowe ciasto z dodatkiem płatków migdałowych jest proste do upieczenia i aby je upiec można wykorzystać zalegające w zamrażalniku białka. Ciasto jest mocno czekoladowe, bo zawiera czekoladę w masie oraz wzbogaca je dodatkowo czekoladowa polewa.

100 g czekolady deserowej
100 g masła
200 g cukru
100 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki sody
8 białek
szczypta soli
30 g płatków migdałowych


W misce ubić białka z solą na sztywną pianę, następnie dodać połowę ilości cukru i ubić, aż cukier się rozpuści. W drugiej misce utrzeć masło z pozostałym cukrem na gładką i puszystą masę. Do masy dodać rozpuszczoną na parze, ostudzoną czekoladę i utrzeć. Następnie wmieszać do ciasta przesianą mąkę, płatki migdałowe, sodę oraz proszek do pieczenia. Na końcu partiami wmieszać do masy ubite białka. Ciasto przełożyć do foremki keksowej wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180° C i piec około 40 minut, aż patyczek wbity w ciasto zostanie suchy.

100 g czekolady deserowej
30 ml mleka
20 g płatków migdałowych

W garnuszku podgrzać mleko, dodać połamaną czekoladę i całość podgrzewać, aż czekolada się rozpuści i powstanie gładka masa. Masą udekorować ciasto, posypać płatkami migdałowymi.

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

bagietki wiedeńskie

W kwietniowej piekarni Amber bagietki wiedeńskie na podstawie przepisu z książki wydanej przez Szkołę Piekarnictwa - Le Cordon Blue. Bagietki wiedeńskie, to wypiek podobny do naszej bułki paryskiej. Bułka paryska, zwana inaczej francuska, to według źródła długa, bułka pszenna o długości około 30 centymetrów, kształtem i wielkością zbliżona do podłużnego chleba, lecz z miąższem bardziej mięsistym. A najsmaczniejsza jest tuż po upieczeniu, ostygnięciu, z chrupiącą skórką, tylko i wyłącznie z dobrym masłem.

3 g drożdży
192 g wody
320 g mąki pszennej
5 g soli

Aby przygotowywać zaczyn pâte fermentée viennoise, należy dzień przed pieczeniem, wlać do misy miksera wodę, dodać drożdże, potem mąkę i sól. Mieszać przez 10 minut na wolnych obrotach. Ciasto wyjąć z misy miksera, uformować kulę, przełożyć ją do salaterki, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki do następnego dnia.

45 g wiedeńskiego zaczynu pâte fermentée
300 g mąki pszennej
8 g drożdży
6 g soli
18 g cukru
40 g jajka
150 ml mleka

Do misy miksera wsypać mąkę, wkruszyć drożdże, wsypać sól i cukier, wlać jajko i mleko. Dodać zaczyn pâte fermentée viennoise pokrojony na drobne kawałki. Wyrabiać ciasto na wolnych obrotach przez 4 minuty. Następnie przełączyć na szybkie obroty i wyrabiać ciasto jeszcze przez 10 minut. Przykryć ciasto wilgotną ściereczką i zostawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 20 minut. Po tym czasie podzielić ciasto na 3 równe części. Uformować każdy kawałek w podłużny wałek. Pozostawić na 10 minut, aby ciasto odpoczęło, następnie każdy kawałek uformować w bagietkę. Ułożyć bagietki na wyłożonej papierem płaskiej blaszce piekarniczej. Ponacinać gęsto bagietki przed upieczeniem.

1 jajko
1 żółtko
30 g masła

W miseczce ubić jajko z żółtkiem, posmarować wierzch bagietek. Zostawić do wyrośnięcia na 2 godziny w temperaturze pokojowej. Nagrzać piekarnik do 210º C. Posmarować ponownie wierzch bagietek ubitym jajkiem. Włożyć blaszkę do piekarnika, ustawiając ją w połowie wysokości. Piec około 25 minut. Po wyjęciu z piekarnika, ułożyć bagietki na kratce i posmarować je miękkim masłem.

Bagietki wiedeńskie na blogach:

Akacjowy blog
Kuchnia Gucia
Kuchennymi drzwiami
Zacisze kuchenne 

piątek, 12 kwietnia 2024

sernik pistacjowy


Sernik pistacjowy na ciasteczkowym spodzie z polewą z białej czekolady i orzechów, jest bardzo kremowy i aksamitny w smaku. Sernik w składzie ma białą czekoladę i śmietanę, pieczony jest w kąpieli wodnej, na podstawie przepisu ze zbioru Thermomixa.

170 g herbatników
50 g orzechów pistacjowych
70 g masła

Tortownicę dwukrotnie owinąć z zewnątrz folią aluminiową. Herbatniki oraz orzechy zmielić. W misce wymieszać roztopione masło z orzechami oraz herbatnikami. Masę starannie ugnieść na dnie torownicy, której dno i boki zostało wyłożone papierem do pieczenia.

300 g białej czekolady
500 g śmietany do ubijania
1000 g twarogu sernikowego
6 żółtek
 

W misce umieszczonej na garnku z gorącą wodą rozpuścić czekoladę ze śmietaną, lekko ostudzić. W misce utrzeć żółtka ze śmietanowo - czekoladową masą, dodać twaróg i utrzeć. Masę serową przelać na ciasteczkowy spód. Tortownicę umieścić w większej brytfannie, do której wlać tyle wody, aby tortownica była zanurzona na wysokość około 2 centymetrów. Sernik piec w temperaturze 200º C przez 20 minut, a następnie obniżyć temperaturę do 170º C i dopiekać jeszcze 60 minut. Cała powierzchnia sernika powinna być wypieczona i ścięta przy dotyku patyczkiem. Wyjąć z piekarnika, wystudzić, schłodzić w lodówce przez całą noc.

100 g orzechów pistacjowych
30 ml mleka
100 g białej czekolady

W garnuszku pogrzać mleko, dodać posiekaną czekoladę, rozpuścić. Dodać mielone orzechy, wymieszać. Polewą udekorować sernik.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect