codzienność

czwartek, 26 grudnia 2013

piernik staropolski


Piernik staropolski według przepisu z książki Maria Lemnis i Henryk Vitry "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole", jest miękki, wilgotny i niezwykle aromatyczny, dzięki przyprawie korzennej oraz dodatkowi orzechów, migdałów, kandyzowanej skórki pomarańczowej oraz suszonych fig. Piernik w tym roku przełożony masą daktylowo - pomarańczową, powidłami śliwkowymi oraz pyszną masą orzechową na bazie masła, żółtek i orzechów włoskich, oraz masą marcepanową z mielonych migdałów i jajek z dodatkiem likieru migdałowego. 

500 g miodu
2 szklanki cukru 
250 g masła
1000 g mąki pszennej
3 jajka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki orzechów
2 łyżki migdałów
2 łyżki skórki pomarańczowej
4 posiekane figi
1/4 szklanki mleka 

Miód, cukier i masło podgrzać wolno na małym ogniu, a gdy zawrze, zdjąć z ognia. Do nieco przestudzonej, letniej masy dodać stopniowo mąkę, jajka, rozpuszczoną w małej ilości przegotowanego mleka sodę i przyprawę korzenna, cały czas dokładnie wyrabiając. Dodać posiekane bakalie i dalej wyrabiać przez około 30 minut. Starannie wyrobione ciasto zawinąć w czystą lnianą ściereczkę i umieścić w chłodnym miejscu na kilka tygodni, żeby dojrzało. Ciasto podzielić na 5 części, każdą rozwałkować, ułożyć na wysmarowanej tłuszczem blasze, wstawić do piekarnika i piec w temperaturze około 160º C, przez około 30 minut. Po ostudzeniu placki przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi lub masami. Ułożyć na desce, przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć, przechowywać w chłodnym miejscu. Piernik dzień przed podanie polać roztopioną czekoladą.


400 g mielonych orzechów włoskich
250 g masła
200 g cukru pudru
3 żółtka
1 łyżka ekstraktu z wanilii
2 łyżki rumu

Do miski wbić żółtko, wsypać cukier i umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijają je na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstniej, zestawić z ognia, zostawić do ostudzenia. Miękkie masło utrzeć mikserem i dodawać do niego po łyżce masy jajecznej, potem stopniowo wmieszać orzechy. Pod koniec dodać wanilię oraz rum i dobrze wszystko wymieszać. Masę schłodzić w lodówce.

250 g mielonych migdałów
200 g cukru pudru
4 jajka
6 łyżek likieru migdałowego

Do miski wbić jajka, wsypać cukier i umieścić miskę na garnku z lekko gotującą się wodą i ubijają je na parze uważając, żeby dno miski nie dotykało wody. Gdy powstanie lekki, puszysty kogiel mogiel dalej ubijać, aż masa zgęstniej, zestawić z ognia i zostawić do ostudzenia. Do masy dodać migdały oraz likier i dobrze wymieszać. Masę schłodzić przed rozsmarowaniem.

12 komentarzy:

  1. Wyszedł Ci wspaniale! Nie mogę patrzeć na ciasto, ale kawałeczek tego cuda bym zjadła. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. wygląda na naprawdę smaczny! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kamila, no ful wypas , dobrze liczę 4 przełożenia i polewa ? Jedna to ta orzechowa , druga migdałowa , powidła a czwarta to?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aluś, daktylowa z pomarańczami, w przyszłym roku będzie 5 :) Buziaki

      Usuń
    2. to całość boska co?
      a za rok co dołożysz jeszcze?

      Usuń
    3. Aluś, całość znakomicie smakuje, a planuje jeszcze jakoś kwaśną warstwę, może jakaś porzeczkowa. A Ty masz jakiś pomysł?

      Usuń
    4. a no czarna porzeczka czy jak pisze Ania niżej morela dobry pomysł albo wiśniową?

      Usuń
    5. Aluś, z tymi wiśniami to świetny pomysł, a powidła wiśniowe, przecież robiłam w tym roku :)

      Usuń
  4. Piękny!
    U mnie w tym roku trzy przełożenia: marcepan, konfitura morelowa i czarna porzeczka.

    OdpowiedzUsuń
  5. przełożenie doskonałe!

    OdpowiedzUsuń
  6. Ha, ha - no to poszalałaś ze staropolskim;-))

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect