codzienność

sobota, 17 grudnia 2011

tortellini z koprem włoskim


Fenkuł stanowi doskonały dodatek do dań na zimno i ciepło, do pomidorów, cielęciny, wieprzowiny, podrobów, ryb oraz makaronu. Jest też świetnym dodatkiem do mięsnego tortellini z parmezanem, rozmarynem, cynamonem i gałką muszkatołową. Koper sprawdza się w sosach na bazie śmietany i białego wina, z podsmażoną cebulą i parmezanem oraz jego nasionami. Nasiona kopru włoskiego mają jasnobrązowy kolor, są aromatyczne o lekko anyżowym smaku. Smak i aromat uwydatnia się podczas suchego prażenia. Sos i nadzienie do tortellini z koprem włoskim, z przepisu Anny Olson. Ciasto na tortellini według wypróbowanego przepisu stąd, do przygotowania użyłam połowę ciasta.


1 łyżka oleju
1 łyżeczka nasion kopru włoskiego
280 g mielonej wieprzowiny
1 1/4 szklanki drobno startego parmezanu
1 łyżeczka drobno posiekanego świeżego rozmarynu
1/8 łyżeczki cynamonu
1/8 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
1/8 łyżeczki czarnego pieprzu
2 jajka

W rondlu rozgrzać oliwę, wsypać nasiona kopru włoskiego i smażyć minutę, dodać wieprzowinę i usmażyć. Przełożyć mięso do miski i wymieszać z parmezanem, rozmarynem, cynamonem, gałką muszkatołową oraz pieprzem. Roztrzepać jajka w miseczce a następnie wmieszać do mięsa. 

500 g mąki pszennej
1 szklanki gorącej wody
1 jajko 
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka masła 

Do miski przesiać mąkę, zrobić w niej wgłębienie, dosypać sól, dodać masło. Wlać gorącą wodę, wbić jajko. Drewnianą łyżką mieszać we wgłębieniu powstającą masę zabierając z brzegów mąkę. Kiedy powstaje jednolita masa przełożyć ciasto na blat i wyrabiać ręcznie. Można trochę podsypać mąką. Jeśli ciasto będzie się kleiło umyć i osuszyć dokładnie ręce i wyrabiać dalej. Starać się nie dosypywać mąki, ciasto przestaje się kleić podczas wyrabiania. Ciasto po wstępnym wyrobieniu, około 2 minut przerzucać z ręki do ręki jak piłkę, silnie uderzając. Czynność powtarzać kilkanaście razy. Wyłożyć ciasto na blat, ugniatać około minuty i znowu przerzucać z ręki do ręki. Ciasto dzięki temu zyska aksamitną konsystencję, jest delikatne i miękkie. Rozwałkować ciasto w maszynce do makaronu zgodnie z instrukcją producenta. Wycinać krążki o średnicy pięć centymetrów i nakładać na każdy łyżeczkę farszu. Złożyć każdy krążek na pół i sklejać palcami brzegi, a następnie skleić przeciwległe rogi każdego pierożka. Ułożyć je na blasze do pieczenia, a gdy podeschną, wstawić do lodówki przed gotowaniem. Zagotować garnek wody i obficie posolić. Wrzucać pierożki na wrzątek i gotować do wypłynięcia na powierzchnię, dobrze osączyć i odstawić na czas przygotowania sosu.

2 łyżki oliwy
2 cebule
1 koper włoski
2 łyżeczki posiekanego tymianku
1/2 szklanki wytrawnego białego wina
1 łyżeczka nasion kopru włoskiego
2 szklanki śmietany kremówki
sól
pieprz
parmezan

Rozgrzać oliwę na średnim ogniu, w dużym rondlu. Dodać cebulę i koper pokrojone w plastry i dusić mieszając, aż się zeszklą. Dodać posiekany tymianek, nasiona kopru włoskiego oraz białe wino i gotować na wolnym ogniu, aż wino zredukuje się o połowę. Wlać śmietanę i gotować, aż sos zacznie zostawać na wypukłej powierzchni łyżki. Doprawić sos do smaku i włożyć do niego ugotowane pierożki. Zagrzać i podawać pierożki posypane startym parmezanem.

4 komentarze:

  1. Nigdy nie próbowałam fenkułu, ale danie zapowiada się pysznie :D

    OdpowiedzUsuń
  2. mmm... zapowiada się obiecująco, wygląda pysznie

    http://wszystkoogotowaniuks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Slyvvia, polecam bardzo :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Kachna, mąż pałaszował, aż mu się uszka trzęsły :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, za wizytę na moim blogu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Snow-Falling-Effect